بیلبورد چیست؟

بیلبورد مانند بسیاری از بسترهای تبلیغات محیطی، فضایی تابلو مانند است برای ارائه­ی اطلاعات مربوط به کسب و کار و پرورش بازاریابی از طریق نشر اطلاعات لازم و مختصر. حجم بالای مخاطب در دسترس بیلبورد، آن را به یکی از قابل اعتمادترین و مؤثرترین روش­های تبلیغات محیطی تبدیل کرده است. با اینکه با پیشرفت تکنولوژی، امکانات بیشتری برای تغییر در نحوه­ی ارائه­ی بیلبورد در دسترس است، اما در مفهوم اصلی و پایه­ای بیلبورد که بنا است اطلاعاتی را به صورت دائمی در دیدرس و جلوی چشم بینندگان و مشتریان احتمالی قرار بدهد، تغییری صورت نگرفته است.

_

انواع بیلبورد کدام اند؟

_

بیلبوردها به دلیل فضاهای متنوعی که در آن‌ها قرار می­گیرند در قالب­های مختلفی تعریف می­شوند. یکی از کلی­ترین دسته­بندی­ها برای ساخت بیلبوردها، تقسیم کردن آن‌ها برای دو فضای داخلی و بسته و فضای خارجی و باز است. فضاهای داخلی مانند نمایشگاه­ها، غرفه­ها، ساختمان­های تجاری تفریحی و فضاهای خارجی شامل خیابان­ها و جاده­های سطح شهر و بین شهری هستند.

در دنیای مدرن امروز، دیگر تقریباً محدودیتی برای جنس و اندازه­ی بیلبورد در سطح شهر وجود ندارد و برای هر شهری با هر آب و هوا و شرایط و جمعیتی، متریالی برای ساخت و نصب بیلبورد وجود دارد. به این شکل تنها عوامل محدودکننده در بیلبورد؛ خلاقیت، بودجه و علم استفاده از امکانات موجود هستند.

از قالب­های انواع بیلبورد می­‌شود به این موارد اشاره کرد:

 • شکل کلاسیک بیلبوردهای بزرگ با نام بولتن
 • پوسترها
 • بیلبوردهای شهری و خیابانی در سطح شهر
 • بیلبوردهای لایت باکسی که دید را در شب فراهم کرده و جلب توجه می­کنند.
 • بیلبوردهای سه بعدی
 • بیلبوردهای دیجیتالی متغیر که هم برای سفارش دهنده­ی تبلیغات و هم برای نصاب و اجرا کننده راحت و بی­دردسر هستند؛ چرا که لازم به پایین آوردن فیزیکی و نصب یک بیلبورد دیگر نیست. همچنین که بیلبوردهای دیجیتالی از ویدئوها و تصاویر و نوشته­های متحرک هم پشتیبانی می­کنند.
 • بیلبوردهای نصب شده در وسایل حمل و نقل عمومی و ایستگاه­ها
 • بیلبوردهای متحرک مانند تبلیغات چسبانده شده روی اتوبوس­ها و قطارها: با آنکه بیلبوردهای ثابت قدرتمند عمل می­کنند اما محدود به کسانی هستند که در آن مکان به خصوص یا جاده­ی مورد نظر رفت و آمد دارند. حال آنکه بیلبوردهای متحرک با چنین محدودیت مکانی­ای روبه­رو نیستند و به دلیل سیار بودن و نداشتن وحدت مکانی، در معرض دید مخاطبان متنوع­تری قرار می­‌گیرند.
_

کاربرد و هدف بیلبورد چیست؟

_
بیلبوردها با اهداف تبلیغاتی و تجاری ساخته و نصب می­شوند. کارکرد بیلبوردها این است که توجه گستره­ی متنوعی از بیننده را به خود جلب کنند و در حافظه­ی مخاطبان بمانند تا بیننده مایل به ادامه­ی پیگیری اطلاعات موجود روی بیلبورد شود. در واقع تأثیرگذاری هر چه بیشتر، یکی از اهداف والاتر و مهم­تر بیلبوردها است که فراتر از اهداف پایه­ای مانند نشر اطلاعات صرف قرار دارد. در این اهداف عوامل متعددی تأثیر دارند مانند طراحی بصری بیلبورد، کیفیت بیلبورد، محتوای بیلبورد، مکان قرارگیری آن و قالب انتخابی بیلبورد. این اهداف تبلیغاتی می­توانند برای کسب و کارهای نوپا، یا قوی و با سابقه­ای طولانی مدت انجام شوند و عامل مهم در این اهداف، رویکرد تبلیغاتی بیلبوردها است.
 • معرفی کسب و کار یا پروژه
 • نشر اطلاعات تماس
 • آگاهی­دهی از رویدادها و تخفیفات مربوطه
 • آگاهی دهی از به روز شدن خدمات
 • نشر افتخارات و امتیازات کسب شده توسط کسب و کار
 • داستان­گویی و برانگیختن کنجکاوی مخاطبان
از انواع رویکردهایی هستند که ساخت بیلبوردها با آن‌ها صورت می­‌گیرد. نهایتاً همه­ی این رویکردها به فروش بالا و افزایش بازدید و بالا بردن تعداد همراهان منجر می­شود و به همین دلیل است که بیلبوردها با اهداف تجاری تبلیغاتیتولید می‌­شوند. استفاده از بیلبورد با کیفیت و محتوای مطلوب چه مزایایی دارد؟
 1. قرارگیری پیش چشم عده­ای از اقشار گوناگون مخاطبان با تعداد بسیار بالا و سلایق متفاوت، یکی از اصلی­ترین مزایای بیلبوردهای تبلیغاتی است.
 2. همچنین که بیلبوردهای تبلیغاتی برای مخاطبان به صورت رایگان به نمایش درآمده اند و آن‌ها مجبور نیستند برای آگاه شدن از خدمات یک کسب و کار روزنامه یا مجله­ای بخرند.
 3. اندازه­ی بالای بیلبوردها برای جلب توجه لحظه­ای مخاطبان عاملی کمک­کننده است.
 4. هیچ مدیای دیگری جز بیلبورد این قابلیت را ندارد که پیام تبلیغاتی کسب و کار را به صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته نمایان کند.
قیمت ساخت بیلبورد در چه محدوده ای قرار دارد و به چه عواملی وابسته است؟ درباره­ی نصب بیلبورد، متریال گوناگونی برای ساخت استندهای قرارگیری و همچنین راه­های نصب متفاوتی برای آن وجود دارد. در نتیجه بسته به هزینه­ی مواد مصرفی و روش نصب، قیمت متفاوتی برای نصب آن درمی­آید. از انواع متریال و روش نصب بیلبورد می­شود به پایه­های چرخان برای بیلبوردهای سه­بعدی، تک­پایه­های استیل، اسپیس فریم­ها، سری پایه­های چندگانه­ی چوبی و پرچ و آویزان کردن اشاره کرد. اما در کنار این موارد، عوامل دیگری هم مانند مکان نصب، کیفیت ساخت بیلبورد، کیفیت چاپ و دستمزد گرافیست متخصص هم در قیمت ساخت بیلبورد نقش دارند. اهمیت طراحی مناسب و اصولی بیلبورد چیست؟ در این دنیا روزی نیست که بدون تصاویر سر کنیم. از صبح تا شب هر روز در همه­ی شرایط با تصاویری به اشکال مختلف سر و کار داریم که به ما اطلاعاتی می­دهند. از آنجایی هم که بیلبوردها عموماً تصویرمحور هستند تا متن­محور، نقوش گرافیکی و تصاویر نقش مهمی در آن‌ها بازی می­کنند. گفتیم که هدف طراحی بیلبورد جلب توجه مخاطب در لحظه­ای کوتاه و گذرا است و برای رسیدن به این هدف، اطلاعات بصری موجود در بیلبورد باید به صورت مفید و کاملاً مختصر و برجسته طراحی شوند. به همین دلیل در طراحی بیلبورد با حجم وسیعی از اطلاعات مهم روبه­رو هستیم که باید آن‌ها را گلچین کرده و گلچین شده­ها را به نحوی ساده، روان، گویا و جذاب نشان دهیم. این اطلاعات مختصر و مفید می­تواند شامل لوگوی کسب و کار، شعار تبلیغاتی، آدرس سایت و اطلاعات تماس و پیام و خبر اصلی باشد. در نتیجه خلاقیت، یکی از مهم­ترین و کلیدی­ترین عواملی است که در بیان و انتقال این پیام نقش دارد. پشت هر بیلبورد تبلیغاتی مجموعه­ای از افکار، جلسه­ها، ایده­پردازی، اتودهای گرافیکی، آزمون و خطاها، برنامه­های بلندمدت و استراتژی قرار دارد.البته که بسته به قالب بیلبورد و مکان قرارگیری آن، ممکن است حجم و نوع اطلاعات فرق داشته باشد. به طور مثال پوستری که روی دیوار یک ساختمان نصب می­شود از نظر ماهیت و کمیت، اطلاعات متفاوتی نسبت به بیلبوردی دارد که در اتوبان نصب شده است.علاوه بر خلاصه­­گویی و انتخاب در محتوای پیام، عواملی فیزیکی مانند رنگ، چینش موضوعات، کیفیت بصری و فونت هم در طراحی بیلبورد مهم هستند. جمع ­بندی و نتیجه گیری بیلبوردها در معرض دید عده­ای وسیع و متنوع از مخاطبان هستند و باید به همین دلیل در جذابیت و جلب توجه، قدرتمند باشند. همچنین که دنیای امروز، دنیای محتواهای نوین و یگانه است و بازار بیلبوردهای تبلیغاتی بازاری رقابتی محسوب می­شود. امروزه انتشار اطلاعات پایه­ای و ابتدایی کافی نیست و مخاطب به درگیر شدن احتیاج دارد. برای از دست ندادن چنین فرصتی و نهایت استفاده­ از آن، بهتر است که از متخصصان کمک گرفتمجموعه سازه پایا با آدرس اینترنتی sazehpaya.com یکی از متخصصانی است که در حوزه­ی ساخت بیلبورد، طراحی بیلبورد، ساخت انواع بیلبورد تبلیغاتی و… فعالیت تخصصی دارد.